Utställningar

Vuxna Habo

JUNIORKLASS TIKAR 12-18 MÅN LÅNGHÅR
3 anmälda 3 deltagare 3 SG

 

SG 1 ADATO’S EXXA
SE43029/2017 f:2017-06-15
(Mark vom Pendler/Emindos Darja)
U: Patrik Fredin,Arkelstorpsvägen 186, Kristianstad
Ä: Gloria Rozentagg, Kajesträdet 22, 291 57 Kristianstad

 

SG 2 TEAM CAYIRA TUSSIE
SE53581/2017 f:2017-09-09
(Mark vom Pendler/Gildewangens Jezzie)
U: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, Sölvesborg
Ä: Marie Svensson, Finjavägen 12 B, 282 42 Tyringe

SG 3 KARMAKOLLENS HONEY
SE 58361/2017 F:2017-08-06
(Zitan vom Repetition/Karmakollens Carmenzita)
U: Ann-C Kleppe, Glenn Engen, Sviund, Jon Ola Torild, Lökkebergv 16, 1850 Mysen, Norge
Ä: Rikard Örtberg, Kyrkogårdsv 4, 6632 Askersund

 

JUNIORKLASS TIKAR 12-18 MÅN NORMALHÅR
7 anmälda 6 deltagare 6 SG

 

SG 1 BEATHALANDET GLIMMA
Se49499/2017 f:1965-06-01
(Groover di Casa Massarelli/Beathalandet Queen)
U och Ä: Lottie Edman, Skogshem 1, HabO

SG 2 HYLTELAND’S BASHIRA
SE51152/2017 f:2017-08-15
(Willy vom Kuckucksland/Hylteland’s Oliva)
U o Ä: M. Zielinski, Hylteberga 1918, 274 92 Skurup

 

SG 3 FALKÖEN`S FIA
NO56565/17 F:2017-10-03
(Groovy di Casa Massarelli/Falköen`s N-Ulla)
U: Kjell Olaf Olsen, Alveveien 160,4812 Kongshavn, Norge
Ä: Patric Englund, Tallsigen 14, 829 91 Ilsbo

SG 4 GOXYLAND GINA
SE54609/2017 F:2017-09-17
(Gus vom Shepardland/Goxyland Dona)
U o Ä: Goran Todorovic, Villagatan 22, Kättlistorp

SG 5 BEATHALANDET HANNI
SE55096/2017 f:2017-09-20
(Jeff Du schellenthal/Annet di Casa Mazarelli)
U: Charlotte och Peter Edman, Simonstorp Skogshem 1, Habo
Ä: Angela Gustafsson, Kavlabrovägen 1B, 561 32 Huskvarna

JUNIORKLASS TIKAR 12-18 MÅN NORMALHÅR PRISUTDELNING

 

JUNIORKLASS HANAR 12-18 MÅN LÅNGHÅR
1 anmälda 1 deltagare 1 SG

 

SG 1 RADICATI CAEZAR
SE41125/2017 F:2017-06-09
(Klaus von Tronje/Zafira vom Haus Milesevac)
U: Nina Olsson, Gamla Lundavägen 208, Ystad
Ä: Marie Svensson, Finjavägen 12 B, 282 32 Tyringe

 

JUNIORKLASS HANAR 12-18 MÅN NORMALHÅR
3 anmälda 2 deltagare 2 SG

 

SG 1 BEATHALANDET GROOVER
SE 49498/2017 f:1965-06-01
(Groover di Casa Massarelli/ Beathalandet Queen
U: Lottie Edman, Skogshem1, Habo
Ä: Tuomo Rautio, Skogshem 1, Habo

SG 2 Hylteland’s Apart
SE53944/2017 F:2017-08-15
(Pepe vom Bördetal/Doreen v Dacon)
U: Monika Zielinska, Hylteberga 1918, 27492 Skurup
Ä: Monika Zielinska, Antje Klaffehn, Dorfstr,Ackendorf, Tyskland

 

UNGHUND KLASS TIKAR 18-24 MÅN LÅNGHÅR
2 anmälda 2 deltagare 2 SG

 

SG 1 TEAM CAYIRA QAISA
SE19416/2017 f:2017-02-04
(Goran vom Bierstadter Hof/Team Cayira Enja)
U: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18,294 94 Sölvesborg
Ä: Ewa Gunnarsson, Stibyvägen 50, 294 95 Sölvesborg

 

SG 2 QUE SERA SERA UCHIRA
SE57470/2016 F:2016-11-05
(Erik von der Tiefen Quelle/Pine River Jersey)
U; Linda Jönsson, Jeff Jönsson, Vittskövle 1628, Svalöv
Ä: Annika Ragnarsson, Önneköp Per Bings Väg 1, 242 98 Hörby

 

UNGHUND KLASS TIKAR 18-24 MÅN NORMAL HÅR
5 anmälda 5 deltagare 5 SG

SG 1 TEAM CAYIRA QVINNIE
SE19415/2017 f:2017-02-04
(Goran vom Bierstadter Hof/Team Cayira Enja
U: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, Sölvesborg
Ä: Maria Karlsson, Skäleryr 144, 451 93 Uddevalla

 

SG 2 TEAM CAYIRA QARMA
SE19418/2017 f:2017-02-04
(Goran vom Bierstadter Hof/Team Cayira Enja
U: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, Sölvesborg
Ä: Marcus Blomqvist, Håknarp 4, 565 91 Mullsjö

 

SG 3 TEAM CAYIRA RITZA
SE20027/2017 f:2017-03-05
(Sanjo vom Ostenberger-Tal/Gildewangenens Jezzi)
U: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, Mörby
Ä: Tonje Nilsen, Mörbyvägen 62-18, 29494 Mörby

SG 4 ADIDAC FARINA
SE19427/2017 f:2017-02-03
(Hylteland’s Orbit /Adidac Zobra)
U o Ä: Karin o Bengt Hansson, Kristandstadsv 460 17 Ystad

 

SG 5 DAHLGÅRDENS LYRA
SE20267/2017 f:2017-02-09
(Adatos Avund/Dahlgårdens Gnistra)
U: Christer Dahlman, Assarebo Lindebacken 3, Trollhättan
Ä: Therese Steen, Bodavägen 9, 665 93 Kil

 

UNGHUND KLASS TIKAR 18-24 MÅN LÅNGHÅR
2 anmälda 1 deltagare 1 SG

SG 1 RADICATI BEE
SE23165/2017 F:2017-03-04
(Iwi vom Radhaus/Lora Black Runner)
U: Nina Ohlsson, Gamla Landsvägen 208, Ystad
Ä: Marie Svensson, Finjavägen 12 B, 28242 Tyringe

 

UNGHUND KLASS HANAR 18-24 MÅN NORMAL HÅR
2 anmälda 2 deltagare 2 SG

SG 1 ROMI’S WAYNE
NO40394/17 f:2017-03-31
(Kaspar von Tronje/Filippina von Athaba)
U: Mangerud Rolf och Aagesen Trond, Gamle Rovenv 253, Fetsund, Norge
Ä: Lars och Lena Nielsen, Rolf Mangerud och Trond Aagesen,
Nybogatan 46, 814 70 Älvkarleby

 

SG 2 ULVGÅRDENS von XAVI
SE14081/2017 f:2016-12-24
(Adato’s Avund/Ulvgårdens Prizka)
U: Camilla Jansson, Ulveröd 115, Uddevalla
Ä: Ann-Britt Hedberg, Rudsta 309 Hornnäs, 66052 Edsvalla

 

ÖVERGÅNGS KLASS TIKAR 24 -36 MÅN LÅNGHÅR
2 anmälda 2 deltagare 2 SG

SG 1 BEATHALANDET ÅSCA
SE19704/2016 f:2016-01-26
(Coppercoats Icon/Beathalandet Queen)
U: Peter och Charlotte Edman, Simonstorp Skogshem, Habo
Ä: Maude Eliasson, Södra Åsarne Tärby, Fristad

 

SG 2 BEATHALANDET AXA
SE45414/2016 f:2016-06-29
(Xambo vom Suentelstein/Beathalandet Lova)
U: Peter och Charlotte Edman, Simonstorp Skogshem, Habo
Ä: Katarina Petersson, Lomvägen 8, 61835 Kolmården

 

ÖVERGÅNGS KLASS TIKAR 24 -36 MÅN NORMAL HÅR
4 anmälda 4 deltagare 4 SG

SG 1 ZIEGERKAMP PENNIE
SE 47964/2016 f:2016-07-29
(Margman Yan/Ziegerkamp Heidi)
U: Fredrik Steen, Skogshemsvägen 46, Tullinge
Ä: Lotta Svensson, Löndala 206, 284 92 Perstorp

 

SG 2 ADIDAC ENGLA
SE55113/2016 f:2016-09-25
(Xambo vom Suentelstein/Adidac Xa)
U o Ä: Karin O Bengt Hansson, Kristandstadsv 460-17, Ystad

SG 3 EBAFARMENS RITZY
SE34745/2016 f:2016-05-01
(Ebafarmens Rebell/Ebafarmens Oxana)
U o Ä: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 294 71 Sölvesborg

SG 4 ESSIBOS BILLIE-JEAN
SE11867/2016 f:2015-12-12
(Xentos von der Wilhelmswarte/Mischaland’s Estelle)
U: Martin Hallengren, Fjärdhundra
Ä: Roy och Veronika Axelsson, Höstena 110, 311 65 Vessigebro

 

ÖVERGÅNGS KLASS HANAR 24 -36 MÅN LÅNGHÅR
2 anmälda 2 deltagare 2 SG

SG 1 TEAM CAYIRA MICHEL
SE10280/2016 f:2015-11-24
(Duncan vom Messina/Gildewangen’s Jezzi)
U: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, 294 94 Sölvesborg
Ä: Ewa Gunnarsson, Stibyvägen 50, 294 95 Sölvesborg

 

SG 2 KARMAKOLLEN`S DJANGO
SE48319/2016 F:2016-05-27
(Marshall av Röstadgården/Quanti av Zynken)
U; Jon Ola och Torild Sviund, Snertingdalsveien 131, Biri, Norway
Ä: Marie-Louise Nilsson, Klövervägen 39, 665 34 Kil

 

ÖVERGÅNGS KLASS HANAR 24 -36 MÅN NORMALHÅR
3 anmälda 3 deltagare 3 SG

SG 1 EBAFARMENS ATACC
SE56323/2016 f:2016-09-28
(Barwaxan Recaro/Ebafarmens Roxy)
U och Ä: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, Sölvesborg

SG 2 EBAFARMENS SLATAN
SE47709/2016 f:2016-05-23
(Onex vom Gerianian Hoff/Emindos Darja)
U: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, 294 71 Sölvesborg
Ä: Sten Henningsson, Eriksmåla 110, 361 94 Eriksmåla

SG 3 EBAFARMENS YAMBO
SE56316/2016 f:2016-09-27
(Bar-Waxan Recaro/Ebafarmens Foxy)
U o Ä: U: Freddy Flinthage, Hosabyvägen 12, 294 71 Sölvesborg

 

 

BRUKSHUNDKLASS TIKAR 24 – MÅN LÅNGHÅR
2 anmälda 2 deltagare 2 V

V1 PINE RIVER JERSEY
SE35435/2012 f:2012-05-28
(Quirino vom Elfenschloessle/Que Sera Sera Jaguar Victory)
U: Caroline Olsson, Kil
Ä: Linda Jeff Jönsson, Vittskövle 1628, 268 90 Svalöv

V 2 RED’N BLACK’S JENTA
SE30606/2012 f:2012-03-23
(Falkøen’s Hector/Dorkas vom Astral)
U: Ann Norell, Hedinv 5, Dala Floda
Ä; Maude Eliasson, Södra Åsarne Tärby, 513 96 Fristad

 

BRUKSHUNDKLASS TIKAR 24 – MÅN NORMAL HÅR
8 anmälda 6 deltagare 6 V

V 1 BIR TEAM CAYIRA MIZZIE
SE10276/2016 f:2015-11-24
(Duncan vom Messina/Gildewangen’s Jezzi)
U och Ä: Daniel Strandberg, Mörbyvägen 62-18, 294 94 Sölvesborg

 

V 2 LEIKA von MODENART
SZ2318033 f:2015-05-25
(Idol dell Antuba Sannita/Odett vom Stadt Spenge)
U o Ä: Petra Aulenkamp, Brandenburger Weg 9, DE 33334 Gütersloh, Tyskland

V 3 ATILAS DORTHE
SE18651/2015 f:2015-01-27
(Djambo vom Fichtenschlag/Ritzza av Thorarinn)
U och Ä : Iren och Torsten Håkanson, 295 Krokstorp, Älvängen

V 4 QUE SERA SERA RAMMSTEIN
SE54322/2015 f:2015-11-06
(Percy vom Team Radsieksbeeke/Que Sera Sera Huffelpuff)
U: Linda och Jeff Jönsson, Vittskövle 1628, Svalöv
Ä: Annika Ragnarsson Per Hall, Önneköp Per Bings Väg 1, 242 98 Hörby

V 5 BEATHALANDET ÖNSKA
SE39169/2016 f:2016-05-18
(Beathalandet Lotus/Bar-Waxan Garbo)
U: Kennel Beathalandet, Skogshem, Habo
Ä: Kjell Altnäs, Box 5065, 311 05 Vinberg

 

BRUKSHUNDKLASS HANAR 24 – MÅN LÅNGHÅR
7 anmälda 5 deltagare 5 V

V 1 SUPERIOUE’S U’BUTCHER
SE52111/2016 F:2016-09-04
(Duncan vom Messina/Superioue’s Onyxia)
U: Anette Forsell, Flisby
Ä: Marcus Eriksson, Drottninggatan 2, 582 25 Linköping

 

BRUKSHUNDKLASS HANAR 24 – MÅN NORMALHÅR
7 anmälda 5 deltagare 5 V

 

V 1 WILLAS vom SUENTELSTEIN
IPO 2 SZ 2325640 F:2016-05-05
E:IPO3 Valko vom Suentelstein/Prada vom Externstein)
U: Hinrich Müller, Bad Essen, Tyskland
Ä: Iren & Torsten Håkanson, Pl.295 Krokstorp, 446 95 Älvängen

V 2 IBRA DELLA GRANDE LIDE ROI
14/47630 f:2014-01-21
(Taris dei Profeti/Pupa d’Ulmental)
U: Franco Cacconi, Via Pettori 45, I-56023 Navacchio, Itlien
Ä: Stefan Erikson, Per Svens Väg 4, 268 31 Svalöv

V 3 BEATHALANDET LOTUS
SE53225/2013 f:1965-06-01
(Wallaby Kappellenberg/ Beathalandet Xenia)
U o Ä: Lottie Edman, Skogshem 1, 566 92 Habo

V 4 LEO von MODENART
SE46180/2018 f:2015-05-25
(Idol Dell’Antuba Sannita/Odett von Stadt Spenge)
U o Ä: Petra Aulenkamp, Brandenburger Weg 9, DE33334 Gütersloh, Tyskland

V 5 EBAFARMENS REBELL
SE11165/2013 f:2012-10-17
(Mailo vom Kuckucksland/Athena)
U o Ä: Freddy Flinthage, Hosabyv.12, 294 71 Sölvesborg

 

V 1 WILLAS vom SUENTELSTEIN
V 2 IBRA della GRANDE LIDE ROI
V 3 BEATHALANDET LOTUS

 

TIKAR VETERANKLASS 8 ÅR
1 anmäld 1 deltagare 1 V

V 1 DALMARKENS ZSA ZSA
(S54533/2009 f:2009-08-03) E:SE UCH Preztiges Djingis Khan
U:KORAD Fatimaa av Quantos
Uppfödare: Rolf Persson, Torpa 108, Sjuntorp
Ägare: Rolf Persson, Torpa 108, 461 96 Sjuntorp

 

HANAR VETERANKLASS 8 ÅR
1 anmäld 1 deltagare

1 V 1 BIM EMINDOS XEKE
S17333/2008 f:2007-12-29
(Ebafarmens Grizly/Daulökke’s Violanda)
U: Veronica Åbacka, Lövhamravägen 3, Ålberga
Ä: Ann-Louice Nielsen, Höstena 114, 311 65 Vessigebro

 

UPPFÖDARGRUPPER

1 Kennel Ebafarmen
2 Kennel Beathalandet

 

AVSLUTNINGSVIS AVTACKADES DOMAREN DIRK GABRIEL FÖR EN FIN DOMAR INSATS.

———

Bästa utställare och publik!

Jag vill här tacka er alla för två mycket fina dagar i Habo. Jag har som alla vet dömt i Sverige tidigare och mötte även då samma fina publik och handlers. Det är sällan som man ser så sportsliga handlers som ni har.

Jag ser verkligen fram emot att komma till er Segrarutställning i Vårgårda nästa år!
Jag hoppas att åter få se er alla där och glöm ej att anmäla era fina hundar.
Det har varit en glädje att döma dem här idag!!

Dirk Gabriel

—————————–

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Back To Top